Menu główne

Menu główne

O NAS

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu realizuje zróżnicowany zakres zadań adresowanych do osób potrzebujących przysłowiowej „pomocnej dłoni” w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych. Duże znaczenie w zakresie świadczonej bezpłatnej pomocy ma  poradnictwo specjalistyczne: psychologiczne, prawne, rodzinne,  w zakresie uzależnień  oraz pomoc w formie mediacji, dla rodzin, dzieci i osób niepełnosprawnych.

Dla osób wymagających całodobowej opieki, której nie można zabezpieczyć w naturalnym środowisku, Powiatowe Centrum w ramach bogatej infrastruktury instytucji zapewniają pomoc także poprzez działające na terenie powiatu trzy Domy Pomocy Społecznej: w Jedlance,  Krzyżanowicach oraz Wierzbicy.

Osobom potrzebującym dziennego wsparcia, głównie przewlekle psychicznie chorym oraz osobom niepełnosprawnym,  zapewnia w formie terapii zajęciowej zapewnia działający na terenie powiatu: Środowiskowy Domu Samopomocy w Jedlancetrzy warsztaty terapii zajęciowej: w Pionkach, Jedlance Starej gm. Iłża i Młodocinie Większym gm. Wolanów.

Dla dzieci, które nie mają szans prawidłowo się rozwijać  w rodzinie biologicznej Powiatowe Centrum pełni  funkcję Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej. Zapewnia kompleksową pomoc /w tym finansową/ spokrewnionym, niezawodowym i zawodowym rodzinom zastępczym. Jeśli brak jest możliwości zapewnienia im  stabilnego  środowiska w rodzinie zastępczej, bezpieczny dom zapewnia  placówka opiekuńczo – wychowawcza tj. Dom Matki i Dziecka w Jasieńcu Iłżeckim Dolnym.

Nasze Centrum, zgodnie z art. 19 pkt 8 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. /Dz. U. z 2019 r. poz. 1507 z późn. zm./ udziela pomocy cudzoziemcom, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowawart.159 ust.1 pkt1 lit. c lub d o cudzoziemcach, mającym trudności w integracji ze środowiskiem.

Osobom niepełnosprawnym potrzebującym zaopatrzenia w niezbędne przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze, likwidację barier funkcjonalnych, rehabilitację społeczną i zawodową Powiatowe Centrum zapewnia  pomoc finansową z wykorzystaniem środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Uzupełnieniem tych działań oraz Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych i Powiatowego Programu Działań Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych są realizowane programy – pn. „Aktywny Samorząd” i pn. „Program Wyrównywania Różnic Miedzy Regionami III”. Wsparcie dla dzieci z rodzin zagrożonych przemocą, realizuje organizacja pożytku publicznego Świetlica Środowiskowa „Betania” w Wierzbicy.

Kto chce czynić miłość

musi patrzeć sercem…

ZOSTAŃ RODZINĄ ZASTĘPCZĄ