Menu główne
Menu główne
O NAS
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu realizuje zróżnicowany zakres zadań adresowanych do osób potrzebujących przysłowiowej „pomocnej dłoni” w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych. Duże znaczenie w zakresie świadczonej bezpłatnej pomocy ma poradnictwo specjalistyczne: psychologiczne, prawne, rodzinne, w zakresie uzależnień oraz pomoc w formie mediacji, dla rodzin, dzieci i osób niepełnosprawnych.
Dla osób wymagających całodobowej opieki, której nie można zabezpieczyć w naturalnym środowisku, Powiatowe Centrum w ramach bogatej infrastruktury instytucji zapewniają pomoc także poprzez działające na terenie powiatu trzy Domy Pomocy Społecznej: w Jedlance, Krzyżanowicach oraz Wierzbicy.
Osobom potrzebującym dziennego wsparcia, głównie przewlekle psychicznie chorym oraz osobom niepełnosprawnym, zapewnia w formie terapii zajęciowej zapewnia działający na terenie powiatu: Środowiskowy Domu Samopomocy w Jedlance i trzy warsztaty terapii zajęciowej: w Pionkach, Jedlance Starej gm. Iłża i Młodocinie Większym gm. Wolanów.
Dla dzieci, które nie mają szans prawidłowo się rozwijać w rodzinie biologicznej Powiatowe Centrum pełni funkcję Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej. Zapewnia kompleksową pomoc /w tym finansową/ spokrewnionym, niezawodowym i zawodowym rodzinom zastępczym. Jeśli brak jest możliwości zapewnienia im stabilnego środowiska w rodzinie zastępczej, bezpieczny dom zapewnia placówka opiekuńczo – wychowawcza tj. Zespół Niepublicznych Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Domy dla dzieci. Jasieniec Iłżecki Dolny 52, 27-100 Iłża , woj. mazowieckie tel/fax: 048 616-01-16
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu zapewnia pomoc osobom, które znalazły się w trudnej życiowo sytuacji na skutek różnych niesprzyjających okoliczności życiowych, w tym doznawania przemocy.
Zgodnie z art. 47 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej interwencja kryzysowa stanowi zespół interdyscyplinarnych działań podejmowanych na rzecz osób i rodzin będących w stanie kryzysu. Celem interwencji kryzysowej jest przywrócenie równowagi psychicznej, umiejętności samodzielnego radzenia sobie, a dzięki temu zapobieganie przejściu sytuacji kryzysowej w stan chronicznej niewydolności psychospołecznej.
W tym celu Powiatowe Centrum świadczy specjalistyczne poradnictwo w siedzibie Jednostki, ul. T. Mazowieckiego 7.
1. Poradnictwo prawne:
– pierwsza i trzecia środa miesiąca w godzinach od 13:30-15:30
2. Poradnictwo psychologiczne:
– poniedziałek w godzinach od 8:00-16:00
– wtorek- piątek w godzinach od 7:30- 15:30
3. Poradnictwo rodzinne:
– pierwszy i trzeci wtorek miesiąca w godzinach od 13:00-15:00
Możliwość skorzystania ze wskazanych form wsparcia po telefonicznym umówieniu spotkania pod numerem telefonu: (48) 381-50-71
Dodatkowo bezpłatne poradnictwo prawne świadczy Starostwo Powiatowe w Radomiu po dokonaniu rezerwacji telefonicznej pod numerem telefonu: (48) 36 55 801 wew. 119 lub drogą elektroniczną na adres email: ekowalczyk@spradom.eu lub poprzez formularz na stronie https://zapisy-np.ms.gov.pl/.
Specjalistyczne poradnictwo na rzecz mieszkańców powiatu radomskiego: rodzin zastępczych oraz wychowanków pieczy zastępczej świadczy również Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Rodzin „Nowe Perspektywy” przy ul. Lubońskiego 2. Jest to pomoc: psychologa oraz terapeuty rodzin.
Kontakt: Radom, ul. Tadeusza Mazowieckiego 7
Tel. (48) 38 15 071
Poradnictwo dotyczące przemocy domowej poprzez realizację programu służącego działaniom profilaktycznym świadczy Fundacja Familis z siedzibą w Radomiu przy ul. Rynek 15. Grupa wsparcia stanowi otwartą formę, gdzie uczestnicy mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, obawami oraz występującymi problemami.
Kontakt: Radom, ul. Tadeusza Mazowieckiego 7
Tel. (48) 38 15 070
Ponadto:
Od czerwca bieżącego roku zapewniamy możliwość skorzystania z usług w zakresie interwencji kryzysowej na rzecz mieszkańców Powiatu Radomskiego. W wymienione usługi świadczy Ośrodek Interwencji Kryzysowej z siedzibą w Radomiu, ul. Malczewskiego 20B, nr. telefonu: (48) 362-27-45. W ramach usług świadczonych zapewniamy:
1. schronienie do 3 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych przedłużenie pobytu i udzielanie wsparcia w dłuższym okresie zgodnie z Indywidualnym Programem Wsparcia (IPW)
2. natychmiastową specjalistyczną pomoc psychologiczną, a w sytuacji potrzeby poradnictwa socjalnego, pedagogicznego lub prawnego osobom przebywającym w Ośrodku.
3. Od sierpnia bieżącego roku zapewniamy matkom z małoletnimi dziećmi i kobietom w ciąży możliwość skorzystania z usług Domu dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży w Łabuniach, ul Osiedlowa 7, 22-437 Łabunie, Powiat Zamojski, nr. telefonu : (84) 611-30-27
W sprawie dotyczącej umieszczania w w/wymienionych placówkach prosimy o kontakt z Zespołem ds. Świadczeń i Pomocy Społecznej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu pod numerem telefonu (48) 381-50-70 wew. 307
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu zapewnia wsparcie dla osób doznających przemocy domowej realizując Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej na lata 2023 – 2027.
Ponadto Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu posiada Program korekcyjno – edukacyjny dla osób stosujących przemoc domową zatwierdzony Uchwałą Nr 664/LXIV/2024 Rady Powiatu w Radomiu z dnia 4 marca 2024r. Realizacja Programu jest uwarunkowana od wpływu wniosków osób zainteresowanych uczestnictwem w programie korekcyjno – edukacyjnym.
Kontakt: Radom, ul. Tadeusza Mazowieckiego 7
Tel. (48) 38 15 070
Osobom niepełnosprawnym potrzebującym zaopatrzenia w niezbędne przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze, likwidację barier funkcjonalnych, rehabilitację społeczną i zawodową Powiatowe Centrum zapewnia pomoc finansową z wykorzystaniem środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Uzupełnieniem tych działań oraz Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych i Powiatowego Programu Działań Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych są realizowane programy – pn. „Aktywny Samorząd” i pn. „Program Wyrównywania Różnic Między Regionami III”. Wsparcie dla dzieci z rodzin zagrożonych przemocą, realizuje organizacja pożytku publicznego Świetlica Środowiskowa „Betania” w Wierzbicy.