PIECZA ZASTĘPCZA
PIECZA ZASTĘPCZA
INTERWENCJA KRYZYSOWA
POMOC W SYTUACJI KRYZYSOWEJ, SPECJALISTYCZNE PORADNICTW
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu zapewnia pomoc osobom, które znalazły się w trudnej życiowo sytuacji na skutek różnych niesprzyjających okoliczności życiowych, w tym doznawania przemocy.
Zgodnie z art. 47 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej, interwencja kryzysowa stanowi zespół interdyscyplinarnych działań podejmowanych na rzecz osób i rodzin będących w stanie kryzysu. Celem interwencji kryzysowej jest przywrócenie równowagi psychicznej, umiejętności samodzielnego radzenia sobie, a dzięki temu zapobieganie przejściu sytuacji kryzysowej w stan chronicznej niewydolności psychospołecznej.
W tym celu Powiatowe Centrum świadczy również specjalistyczne poradnictwo.
Zgodnie z powyższą ustawą jest to:
- Specjalistyczne poradnictwo prawne dla osób zamieszkałych na terenie powiatu radomskiego.
Zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej jest to:
1) Specjalistyczne poradnictwo prawne dla osób sprawujących rodzinną pieczę zastępczą
2) Specjalistyczne poradnictwo prawne dla pełnoletnich wychowanków rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej.
Dyżury prawnika odbywają się w każdą pierwszą i trzecią środę miesiąca w godzinach 13.30-15.30.
Osoby zainteresowane proszone są o wcześniejsze zapisanie się na poradnictwo pod numerem telefonu:
48 38-15-071
48 38-15-074.
Specjalistyczne poradnictwo świadczy również psycholog, w każdą środę w godz. 8.00-15.00 lub, w razie potrzeby w każdy inny dzień tygodnia, w tych samych godzinach.
Istnieje również możliwość skorzystania z pomocy mediatorów i mediacji /jedna z form rozwiązywania konfliktów/. Osoby zainteresowane proszone są o wcześniejsze zapisanie się na poradnictwo lub mediację pod numerami telefonów, jak wyżej.
Specjalistyczne poradnictwo na rzecz mieszkańców powiatu radomskiego świadczy również Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Rodzin „Nowe Perspektywy”. Jest to pomoc: psychologa, pedagoga, terapeuty rodzin.
Kontakt:
Radom, ul. Lubońskiego 2
Tel. 533 523 043; 695 896 276
Od czerwca 2024 roku powiat radomski, osobom doświadczającym przemocy domowej oferuje wsparcie w formie umieszczenia w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Radomiu, ul. Malczewskiego 20 B, na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Powiatem Radomskim a gminą Miasta Radomia.
Kontakt:
Tel. 48 38 15 070 wew. 307